Dołącz do nas na Facebook'u
cheap ray ban sunglasses outlet cheap oakley outlet sale cheap Ray Ban sunglasses online cheap Ray Ban sunglasses outlet uk Cheap Ray Bans Outlet cheap ray bans sale cheap ray ban glasses Ray ban sunglasses for cheap cheap ray ban sunglasses cheap ray ban glasses outlet cheap ray ban glasses cheap oakley sunglasses outlet Wholesale oakley sunglasses cheap oakley sunglasses online occhiali da sole ray ban clubmaster oakley Italia ray ban italia
fake id california fake id online maker texas id best state for fake id fake id review illinois fake id fake id usa reddit fake id how to get a fake id how to get a fake id buy usa fake id buy fake id fake school id connecticut fake id cheap fake id best fake id fake id maker fake id god fake id website Fake id generator Fake id Fake id maker reddit fake id/ how to make fake id fake drivers license/ best fake id

Agroturystyka – Kotlina Kłodzka

Kotlina Kłodzka jest jednym z najciekawszych regionów naszego kraju. Położona na południowym zachodzie Polski, tworzy historyczną krainę – Ziemię Kłodzką. Kotlina jest otoczona przez Góry Stołowe, Góry Bardzkie, Góry Bystrzyckie i Masyw Śnieżnika. Największym miastem jest Kłodzko. Kotlina Kłodzka znana jest również z uzdrowisk takich jak Polanica-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Kudowa-Zdrój czy Lądek-Zdrój. Poniżej zostały opisane atrakcje związane nie tylko z Kotliną Kłodzką, lecz także z całą Ziemią Kłodzką. Polecamy noclegi Kotlina Kłodzka ZaKinem.pl

Agroturystyka Kotlina Kłodzka – Sprawdź wybrane kwatery agroturystyczne

Wilkanów

Wieś położona w powiecie kłodzkim ,gmina Bystrzyca Kłodzka, woj.dolnośląskie, Kotlina Kłodzka, na wysokości 350-480m. Kod pocztowy: 57-513, tablice rej. DKL. Obecna liczba mieszkańców ok. 1200 osób. Sołtysem Wilkanowa jest Pan Krzysztof Wołyniak. Jest to duża i jedna z najdłuższych w rejonie wsi, zakwalifikowana pod względem przestrzennym jako wieś łańcuchowa, ciągnąca się ok. 9 km wzdłuż rzeki Wilczki wypływającej spod Śnieżnika a uchodzącej do Nysy Kłodzkiej. Miejscowość jest położona na wysokości 400 m n.p.m.
Z Wilkanowa roztacza się wspaniały widok na Masyw Śnieżnika i Góry Bystrzyckie oraz Górę Igliczną z kościółkiem Matki Boskiej Śnieżnej. Masyw Śnieżnika jest, po Karkonoszach a Sudetach Zachodnich, najwyższym zespołem w polskich Sudetach. Góry Bystrzyckie to pasmo w Sudetach Środkowych, równoległe do granicznych Gór Orlickich. Wilkanów otaczają przepiękne lasy, góry i pagórki oraz wspaniałe miejscowości. Granicami wioski są na południu pola Długopola Dolnego i Górnego, Domaszków i Jaworek; na wschodzie graniczy z Jaworkiem i Międzygórzem; na północy z Marianówką, Idzikowem i Pławnicą; na zachodzie z Niedźwiedną, Długopolem Dolnym i Bystrzycą Kłodzką.
Wilkanów zaliczany jest do starych osad. Po raz pierwszy był wzmiankowany w roku 1341/1342 jako “Wolfilsdorf”. Od roku 1945 obowiązuje polska pisownia “Wilkanów”. W latach 1294-1315 wieś należała do klasztoru Cystersów z Kamieńca Ząbkowickiego, darowana mu przez króla Wacława II. W 1341r. była własnością Gloubosów. W 1653r. Wilkanów zakupiony został przez bogatą rodzinę von Althannów, przyjaciół Jana III Sobieskiego.

Zabytki

Wieś zachowała liczny zespół zabytków, wśród których należy wymienić:
- KOŚCIÓŁ parafialny św. Jerzego-wzniesiony ok. XIVw. jako drewniany. Na jego miejscu powstał murowany w 1516r. W latach 1699-1701 przebudowano go gruntownie na barokowy. Jego wnętrze kryje bogate barokowe wyposażenie. Obok kościoła powstała barokowa plebania z 1773r.
- ZESPÓŁ PAŁACOWY, jeden z cenniejszych na Ziemi Kłodzkiej, otoczony parkiem francuskim. Wzniesiono go w latach 1681-1686.
- domy mieszkalne i budynki gospodarcze,
- SZKOŁA z XIXw. murowana, piętrowa i nakryta dachem naczółkowym,
- oryginalne kapliczki i figury.

Oprócz wymienionych zabytków w Wilkanowie znajduje się: gimnazjum nr2, szkoła podstawowa, biblioteka, agencja pocztowa, baza PKS, Ochotnicza Straż Pożarna, klub sportowy LZS “Igliczna”, sklepy,sportowe boisko klubowe, zakład rolny. Działa tutaj Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Wilkanów, zespół ludowy “Wilczanie”, Koło Gospodyń, gospodarstwa agroturystyczne. Można się też nauczyć hafciarstwa od Pani Genowefy Wołyniak.
We wsi mieszka dużo młodych ludzi. Wielu z nich prowadzi swoje firmy, inni zajmują się gospodarstwem rolnym lub pracują w pobliskich miejscowościach. Niektórzy wyjechali za granicę lub na studia. Ogólnie ujmując, wieś jest “otwarta na świat”.

Autor: alarusc@wp.pl

Międzygórze

Międzygórze należy do najbardziej urokliwych kurortów na Ziemi Kłodzkiej oraz w całej Polsce. Jest to miejscowość położona w dolinie rzeki Wilczki u stóp Śnieżnika. Otoczona zboczami porośniętymi lasem. Dzięki pięknej naturalnej oprawie, wspaniałym warunkom klimatycznym, położeniu z dala od ruchliwych traktów jest atrakcyjnym miejscem ziemi kłodzkiej. Także wspaniała architektura, położenie w dolinie sprawiają, że miejscowość ta jest atrakcyjniejsza niż innego miasta związane z turystyką górską.  Sama miejcowość położona jest w Sudetach Wschodnich na wysokości 570-670 m n.p.m. Wyróżnia się przede wszystkich dziewietnastowieczną drewnianą zabudową w stylu szwajcarskim oraz wspaniałymi budynkami w stylu tyrolskim.

Rezerwat Wodospoad Wilczki

Utworzony 1958 roku rezerwat znajduje się leśnictwie Śnieżnik w obrębie Międzygórze. Zajmuje powierzchnię 2,86 ha i położony jest na wysokości 570 m n.p.m. Głównym przedmiotem ochrony jest Wodospoad Wilczki, inaczej Wodogrzmoty Żeromskiego. Jest to najwyższy w Sudetach wodospad, woda spada w nim jedną kaskadą z wysokości ok. 23 m. Cenny jest także wyżłobiony w różowych granitognejsach wąwóz rzeki Wilczki. Z powodu powodzi w 1997 roku próg wodposadu postanowiono obniżyć o 7 m oraz pogłębić rzekę tworząc kanion i zwiększając atrakcyjność turystyczną tego miejsca.  W rezerwacie i jego sąsiedztwie zarejestrowano 92 gatunki roślin naczyniowych i 32 gatunki mszaków.

Pozostałe atrakcje Międzygórza:

- Drewniany kościół św. Józefa z 1740 roku,

- Poewangelicki murowany kościół z 1910 roku,

- Budynki zbudowane w stylu turolskim,

- Ogród Bajek zlokalizowany powyżej Międzygórza przy żółtym szlaku na Górę Igliczną. Oprócz postaci bajkowych obejrzeć można miniatury znanych budowli /czynny codziennie: IV-X 10-18/.

Autor: alarusc@wp.pl

Śnieżnik

Szczyt położony jest na wysokości 1425 m n.p.m., zwany jest także Śnieżnikiem Kłodzkim. Jest to najwyższy szczyt Masywu Śnieżnika i 17. co do wysokości w całych Sudetach. Jako jedyna góra w Masywie Śnieżnika wystaje ponad górną granicę lasu, dzięki czemu stał się doskonałym punktem widokowym. Początek atrakcyjności szczytu należy wiążać z działalnością księżniczki Marianny Orańskiej. W latach 1895-1899 powstała na szczycie wieża widokowa im. cesarza Wilhelma. Niestety w 1973 roku nastąpiło wysadzenie wieży w powietrze. Gruzy po wieży stanowią obecnie kulminację Śnieżnika.

Hala pod Śnieżnikiem

25 minut od szczytu Śnieżnika znajduje się szerokie podszczytowe spłaszczenie. Rozpościera się od Małego Śnieżnika do Średniaka. Znaleźć można na tym terenie mnogość roślin karpackich i alpejskich. Często można spotkać na tym obszarze takie duże ssaki jak muflony, sarny, kozice, czy jelenie. Od roku 1871 istnieje schronisko, wybudowane na polecenie Marianny Orańskiej, która wykupiła ten teren w 1837 roku i pierwotnie rozpowszechniała hodowle bydła na Hali. Wcześniej, a konkretnie na początku XIX wieku istniała tzw. “Szwajcarka”, czyli gospodarstwo hodowlane i gospoda dla turystów.  Schronisko, które nazywa się “Na Śnieżniku” choć, tak jak jest napisane wcześniej, do Śnieżnika jest 25 minut piechotą, jako jedyne w Sudetach nie posiada energii elektrycznej.

Galeria zdjęć związanych z Kotliną Kłodzką

Powrót do: Atrakcje Turystyczne

Sprawdź: Agroturystyka Dolnośląskie, Agroturystyka Sudety i Noclegi w Sudetach